Niepokalanego Poczęcia NMP

Rzymskokatolicka Parafia

08 pociag09 pociag

Foto: Barbara Kowalczyk

 

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach
OLZA – MYSZKÓW 2 czerwca 2018

10 lesniow
Foto: Krzysztof Dąbrowski

 

Leśniów jest jedynym miejscem kultu religijnego na świecie, które nosi nazwę Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. W latach 2006-2007 zrodziła się w sanktuarium praktyka błogosławieństw rodzinnych. Wówczas świątyni nadano dodatkowy tytuł: Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. Charakterystyczną cechą tych błogosławieństw jest ich różnorodność. To prawie 40 różnych błogosławieństw, udzielanych w 80 dni w ciągu roku. Najbardziej popularne są błogosławieństwa: w I niedzielę miesiąca małżonków odnawiających przysięgę małżeńską, w II dzieci; w III rodzin, w IV kobiet brzemiennych, a w V niedzielę wszystkich obecnych w świątyni.

11 lesniow
Foto: Krzysztof Dąbrowski

 

Leśniowskie sanktuarium maryjne jest ściśle związane z Jasną Górą. Jest tam klasztor paulinów, w którym przebywają przyszli paulini w okresie nowicjatu. Średniowieczną cudowną figurę Matki Boskiej Leśniowskiej koronował w 1967 r. papieskimi koronami kardynał Karol Wojtyła.
Leśniów słynie z cudownego źródełka, z którego woda jest czerpana z powodu specyficznych właściwości. Wg podań źródełko wytrysnęło, gdy spragniony książę Władysław Opolczyk w drodze z Rusi na Jasną Górę z Ikoną Matki Boskiej przystanął w Leśniowie i wymodlił wodę. Ikonę przekazał jasnogórskim paulinom. W Leśniowie książę w dowód wdzięczności postawił z drewna kapliczkę, a w niej pozostawił figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Figura jest w głównym ołtarzu leśniowskiego Sanktuarium.

 

12 lesniow
Foto: Krzysztof Dąbrowski

Duszpasterz Kolejarzy Śląskich- ks. dr Andrzej Suchoń

 

13 lesniow14 lesniow15 lesniow
16 lesniow
17 lesniow
18 lesniow
Foto: Krzysztof Dąbrowski

 

 

 

SANKTUARIUM Matki Bożej w Gidlach 1 czerwiec 2019rok
OLZA- RADOMSKO


Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał. Zachowało się bardzo wiele świadectw, pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych wieszanych wokół ołtarza, mówiących o dokonanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach.

19 gidle
Figurka Matki Bożej Gidelskiej

 

 

Rzeczywiście wydaje się, że Matka Boża Gidelska wybrała sobie tytuł Uzdrowienie Chorych. To właśnie tą łaską obdarowuje obficie odwiedzających ją pielgrzymów i każdego, kto wezwie Ją na pomoc. Ściany kaplicy zdobią rzędy obrazów, które są świadectwem dla niepiśmiennych wtedy pielgrzymów, zapisem niektórych uzdrowień, które dokonały się za wstawiennictwem Matki Bożej i jej wizerunku czczonego w Gidlach od niepamiętnych lat. W tej kronice obrazów nie brak świadectw uzdrowień z ciężkich chorób, powrotów do zdrowia z obrażeń odniesionych w wypadkach, czy nawet wskrzeszeń. Nie jest to jednak tylko historyczny zapis wielkich interwencji Matki Bożej, które dziś mielibyśmy tylko wspominać. Świadectwa cudów, do dziś zbierane przez zakon dominikanów, dalej obficie napływają do gidelskiego klasztoru. Historii o otrzymanych tutaj łaskach jest tyle, że bracia nie są w stanie ich zliczyć, ani zarchiwizować, bo nikt nie odjeżdża z tego miejsca z pustymi rękami.

 

 

 

Zapraszamy
na kolejne Rodzinne Przejazdy Pociągiem Papieskim

20 pociag
Foto: Barbara Kowalczyk

 

 

 

Opracowała Barbara Kowalczyk KSKP koło Katowice w dniu 17.10.2020r.na podstawie:
- stron internetowych w/w Sanktuarium w Leśniowie i Gidlach / tekst/
- zdjęć wykonanych przez członków i sympatyków KSKP koło Katowice

 


Copyright © Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP