Niepokalanego Poczęcia NMP

Rzymskokatolicka Parafia

 

 

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

5.IV.2020r.

 

 1. Dziś Niedziela Męki Pańskiej zwana Palmową. Zachęcamy parafian w dzisiejsze niedzielne popołudnie przeczytać wspólnie z rodziną Mękę Pana naszego Jezusa Chrystusa wg św. Mateusza. Można to uczynić z podziałem na role. Dobrze będzie wytworzyć odpowiedni nastrój, stawiając jak na kolędę na stole krzyż i świece, a może i gałązkę palmową.
 2. Zgodnie z zarządzeniem Arcybiskupa Katowickiego od dnia 25 marca 2020 r.: Msze św. oraz wszystkie obchody Świętego Triduum Paschalnego będą odprawiane w naszym kościele bez udziału ludu w takich godzinach jak zawsze. Zapewniamy, że zamówione intencje mszalne są odprawiane w kościele lub kaplicy w terminie, na który zostały zamówione.
 3. Zachęcamy do uczestnictwa w Triduum Paschalnym przez transmisje telewizyjne lub radiowe, a ceremonie w naszym kościele sprawują wszyscy kapłani w koncelebrze. W Wielki Czwartek kapłani zgromadzą się na Mszy św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19:00 – przewodniczy ks. Proboszcz, w Wielki Piątek na Liturgii Męki Pańskiej o godz. 18:00 – przewodniczą ks. Tomasz i ks. Andrzej, a w Wielką Sobotę na Wigilię Paschalną o godz. 20:00 – Exsultet zaśpiewa ks. Tomasz, rezurekcji przewodniczy ks. Proboszcz. Zachęcamy parafian do duchowego łączenia się w modlitwie.
 4. W Wielki Czwartek będziemy wdzięczni za modlitwę w intencji kapłanów oraz o powołania kapłańskie oraz za Kościół, aby dobrze rozeznał zamiary Boże w obecnym czasie.
 5. W Wielki Piątek zachęcamy do odprawienia w domach Drogi Krzyżowej i uczczenia krzyża w domu.
 6. W Wielką Sobotę zachęcamy do przeprowadzenia rodzinnej rozmowy na temat chrztu świętego, powspominania swoich chrzestnych i chrześniaków, modlitwy za nich i do wspólnego odmówienia przyrzeczeń chrzcielnych. Nie będzie poświęcenia pokarmów w kościele – zachęcamy, do odmówienia modlitwy błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny w gronie rodzinnym. Tekst błogosławieństwa znajduje się na naszej stronie internetowej.
 7. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, tzn. ilościowy i jakościowy. Należy ograniczyć się do jednego bezmięsnego posiłku do syta. Poza tym można coś zjeść jedynie dla zaspokojenia głodu. Zachęcamy także do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wielką Sobotę, aż do Wigilii Paschalnej.
 8. Przypominamy, że codziennie odmawiamy w naszych rodzinach i prywatnych mieszkaniach różaniec o zaprzestanie pandemii i uzdrowienie chorych. W tym czasie księża naszej parafii odmawiają wspólnie różaniec w kościele.
 9. Kościół przez cały Wielki Tydzień będzie otwarty od godz. 7:30 aż do wieczornych celebracji.
 10. W związku z epidemią nie będzie możliwości przystąpienia do spowiedzi św. w zwyczajnej formie (usznej). W sytuacjach szczególnych możliwość spowiedzi, na osobistą prośbę penitenta, po uprzednim telefonicznym umówieniu się z księdzem, tel. kontaktowy: 32/ 258 77 44 albo 501 861 516.
 11. Zachęcamy parafian do skorzystania z innych form pojednania z Panem Bogiem, które zalecane są w sytuacjach niemożliwości odbycia spowiedzi. Do takich należy doskonały żal za grzechy. W kościele wyłożone są teksty, które mogą posłużyć jako pomoc do wzbudzenia w sobie doskonałego aktu żalu. Teksty te znajdują się także na stronie internetowej.
 12. Prosimy również o maksymalne ograniczenie wizyt w kancelarii parafialnej. Wszelkie sprawy, które mogą poczekać, np. przedłużenie rezerwacji grobów nie będą załatwiane. W tym tygodniu kancelaria czynna będzie tylko w poniedziałek, wtorek i środę w godzinach przedpołudniowych. W ważnych sprawach, takich jak załatwienie pogrzebu, czy zamówienie intencji mszalnych. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę kancelaria jest nieczynna. Zachęcamy do zamawiania Mszy św., szczególnie w tym trudnym okresie. Intencje można zamawiać telefonicznie lub drogą mailową – adres na naszej stronie parafialnej. Ofiary za Msze św. można składać przelewem na konto parafialne z zaznaczeniem daty i godziny Mszy św.
 13. Dziękujemy wszystkim, którzy zadeklarowali swoją chęć pomocy jako wolontariusze do pomocy osobom starszym i chorym. W razie potrzeby, będziemy się z nimi kontaktować telefonicznie
 14. W gablotce wywieszony jest plakat informujący o formach pomocy w okresie pandemii organizowany przez Wydział Pomocy Społecznej Miasta Katowice.
 15. W kaplicy Najświętszego Sakramentu wyłożone są świece – paschaliki na stół wielkanocny. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nabywając paschaliki dają wyraz swojej wielkanocnej solidarności z najuboższymi i świadectwo chrześcijańskiego miłosierdzia. Cena paschalika to 6 zł. Ofiary prosimy wrzucać do skarbony znajdującej się w świeczniku w tutejszej kaplicy.
 16. Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak zaprasza na wyjątkowy koncert „Miserere mei Deus” w noc Wielkiego Piątku o godzinie 23.00. Zabrzmi słynne Miserere Gregorio Alegriego oraz program przygotowany specjalnie na to wydarzenia. Zespół chce być obecny w Państwa domach poprzez transmisję tego wydarzenia w interencie.
 17. Zawiadamiamy, że brat Grzegorz Skrzela profes wieczysty i diakon Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej zamierza przyjąć święcenia prezbiteratu, które zostały zaplanowane na dzień 16 maja 2020 r. w kościele kapucynów pw. Zwiastowania Pańskiego w Krakowie. Jeżeli ktokolwiek wiedziałby o nim coś, co czyniłoby go niegodnym święceń, jest w sumieniu zobowiązany powiadomić o tym tutejszy urząd parafialny.
 18. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy w tym trudnym czasie modlą się za nas, a także dają wyraz wielkiej troski o kościół parafialny wpłacając ofiary na konto parafialne.
 19. Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc wystosował list pasterski do diecezjan, który znajduje się na naszej stronie internetowej. Ksiądz Arcybiskup zwrócił się także z prośbą do wszystkich kapłanów i wiernych, o pomoc w zakupieniu respiratorów do szpitali w Tychach i Mikołowie. Ofiary na ten cel wierni mogą składać na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej: 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062. Tytuł: OFIARA - KORONAWIRUS.
 20. Najnowszy numer Gościa Niedzielnego jest dostępny w Internecie. W przyszłym tygodniu pojawi się podwójny numer Gościa Niedzielnego oraz Mały Gość Niedzielny.
 21. W minionym tygodniu odszedł do Pana: śp. Ryszard Łuczyński, lat 86. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

 

 

 

 

 

Słowo do parafian na Wielkanoc: pdf
Słowo pasterskie Arcybiskupa Katowickiego: pdf
Pojednanie poza spowiedzią: pdf
Żal doskonały: pdf
Błogosławieństwo stołu wielkanocnego: pdf