Niepokalanego Poczęcia NMP

Rzymskokatolicka Parafia

 

V Niedziela Wielkiego Postu 

26 marca 2023 r.

  

 

 1. Dziś V niedziela Wielkiego Postu. Dziś rozpoczynamy II część Wielkiego Postu, mającą charakter pasyjny. Począwszy od V Niedzieli Wielkiego Postu aż do końca Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek w kościołach zasłania się krzyże. Zapraszamy na Gorzkie Żale dziś o godz. 18.00.
 2. Dziś zaczynamy wielkopostne rekolekcje parafialne, które prowadzi ks. kanonik Krzysztof Miera – kapłan naszej archidiecezji od lat pracujący w Austrii. Szczegółowy plan rekolekcji wywieszony jest w gablotce. Zwracamy uwagę, że rekolekcje będą miały nieco inną formę niż zawsze. Nauka ogólne będą na Mszach św. o godz. 11:00 – w poniedziałek i wtorek oraz o godz. 9:00 w środę wraz z nabożeństwami wypisanymi na planie rekolekcji. Na spotkania rekolekcyjne dopołudniowe zapraszamy szczególnie starszych parafian. Tych, którzy pracują zapraszamy na Msza św. nauką ogólną wierszami o 18:30. Po Mszach św. wieczornych o 19:30 zapraszamy na nauki stanowe.
  • Już dzisiaj wieczorem starszych małżonków – mających już dorosłe dzieci oraz wdowców i wdowy.
  • Jutro w poniedziałek małżonków młodszych – szczególnie uczestników Mszy św. kaplicy.
  • We wtorek wieczorem po Mszy św. zapraszamy wszystkich parafian na Rekolekcyjną Drogę Krzyżową, którą ofiarować pragniemy w najważniejszych dla nas intencjach – można je wypisać na kartce i złożyć przed Drogą Krzyżową w zakrystii.
  • W środę pragniemy wybrać się wspólnie do Panteonu Śląskiego. Spotkamy się przed Panteonem o 15:50 – bilet wejścia 10 zł.
  • W środę o godz. 18:00 z racji rekolekcji zapraszamy na uroczyste nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy. Okazja do spowiedzi rekolekcyjnej jest codziennie przed Mszami św. i od godz. 18:00. W środę na zakończenie rekolekcji będzie zebrana kolekta na potrzeby rekolekcjonisty.
 3. W środę swoje urodziny obchodzi nasz kapelan szpitalny ks. Marek Wideł oraz siostra kancelistka Krzysztofa. Zapraszamy na Mszę św. w ich intencji o godz. 18:30.
 4. W czwartek, 30 marca, o godz. 19:30 zapraszamy na koncert muzyki pasyjnej. Podczas koncertu wystąpi oktet wokalny „Veravoce”, który składa się ze studentów wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. Po koncercie będzie można złożyć ofiarę na rozwój zespołu.
 5. Zachęcamy parafian do udziału w Drodze Krzyżowej w piątek:
  • dla dzieci - o godz. 16:30;
  • dla dorosłych z kazaniem pasyjnym - o godz. 17:30.
 6. W piątek odbędzie się także Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. Tradycyjnie Droga Krzyżowa rozpocznie się przy krzyżu przy Kopalni Wujek o godz. 19:00, a zakończy w katedrze Chrystusa Króla. Po Drodze Krzyżowej w katedrze będzie okazja do spowiedzi. Zachęcamy parafian do udziału.
 7. Spotkanie formacyjne dla kandydatów do sakramentu bierzmowania odbędzie się w piątek o godz. 19:15 w domu parafialnym.
 8. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca – zapraszamy na nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP po Mszy św. o godz. 8:00. Tego dnia odwiedzimy chorych i starszych parafian. Prosimy ich adresy zgłaszać w kancelarii.
 9. Najbliższa niedziela to Niedziela Męki Pańskiej (Palmowa) – poświęcenie palm podczas każdej Mszy św. Uroczyste poświęcenie palm z procesją do kościoła będzie przed Mszą św. o godz. 10:00 przy kaplicy „Golgota Ojczyzny”.
 10. W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” między innymi odpowiedź na pytanie, dlaczego otruto ks. Blachnickiego i jaki wpływ na beatyfikację będą miały ustalenia dotyczące jego śmierci. Dla dzieci jest do nabycia „Mały Gość Niedzielny” a w nim druga część miarki na Wielki Post.
 11. Zachęcamy jeszcze parafian do zrobienia paczek świątecznych dla Ukraińców. Karton na paczkę można otrzymać na probostwie, następnie wypełnić go artykułami chemicznymi i spożywczymi o długiej przydatności do spożycia i oddać na probostwie. Wypełnione kartony parafia dostarczy do Caritasu. Dziś również przed kościołami odbywa się zbiórka na pomoc Ukraińcom.
 12. Bóg zapłać za złożone dziś ofiary na potrzeby naszej parafii. W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby parafii.
 13. Z tyłu kościoła można dziś nabyć ozdoby i kartki świąteczne przygotowane przez naszą parafialną Ochronkę.
 14. Można nabywać świece Caritas – Paschaliki na stół wielkanocny w cenie 9 zł.
 15. W tym tygodniu odeszły do Pana: śp. Elżbieta Pobłocka, lat 69, śp. Irena Bęben, lat 84, śp. Renata Bałabuch, lat 65, śp. Urszula Zioła, lat 81. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

 

 


Copyright © Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP